تاريخ : ۱۳٩٢/٢/٩ | ٧:٤۸ ‎ق.ظ | نویسنده : کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین

دکتر عباس حری، استاد پیشکسوت کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه تهران در سن 77 سالگی دار فانی را وداع گفت.
دکتر عباس حرّی در سال ۱۳۱۵، در مشهد و در خانواده‌ای روحانی به دنیا آمد. در سال ۱۳۴۹ از دانشگاه مشهد در مقطع لیسانس رشته زبان و ادبیات انگلیسی، در سال ۱۳۵۲ از دانشگاه تهران در مقطع فوق لیسانس رشته کتابداری و در سال 1360 از دانشگاه کیس وسترن امریکا در مقطع دکترای کتابداری فارغ التحصیل شد.
وی از ۱۳۵۳ به عنوان عضو هیأت علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران مشغول به کار شد و از همان ابتدا کوشید در روش‌های تدریس، مباحث درسی و چگونگی ارتباط با دانشجویان دگرگونی‌هایی در راستای بهبود کیفیت پدید آورد.
عباس حری، استاد ممتاز رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی، و از بنیان‌گذاران دوره‌ی دکتری این رشته در ایران است. او مفهوم اطلاع‌شناسی را با رویکرد نوین برای نخستین بار در جهان مطرح کرد و مدیر مسئول نخستین مجله‌ی اطلاع‌شناسی جهان است. بیش از 150 مقاله و 14 کتاب تألیفی یا ترجمه‌ای، سردبیری چند مجله‌ی تخصصی و اطلاع رسانی، سرویراستاری دایره المعارف کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی، ترجمه‌ی بیش از 170 مقاله برای دانش‌نامه‌ی جهان اسلام و همکاری در آماده‌سازی فرهنگ‌نامه‌ی کودک و نوجوان، از مهم‌ترین دستاوردهای علمی و فرهنگی اوست.
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران طی مراسمی در سال 1385 در هفتادمین سالروز تولد وی از ۴۰ سال تلاش و فعالیت علمی وی تجلیل به عمل آورد.

 

   • پرشین بلاگ
  • مگاترینر مرجع ترینر بازی ها