تاريخ : ۱۳٩٢/٢/۱٧ | ٥:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین

حضرت آیت الله خامنه ای» مقام معظم رهبری توجه ویژه ای به فرهنگ دارند و این توجه ایشان سبب می شود که عنایت ویژه ای نیز به مقوله ادبیات و کتاب داشته باشند. همین توجه ویژه سبب شده که ایشان تقریباً هر سال از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید داشته باشند و پای صحبت‌ها و دغدغه‌های ناشران بنشینند و نکاتی را متذکر شوند.
رهبر انقلاب، امسال در حالی از بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بازدید به عمل آوردند که دو سال گذشته نیز در نمایشگاه کتاب حضور یافتند و از نمایشگاه بازدید کردند. در این بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونان امور فرهنگی و هنری و همچنین رییس اداره کتاب وزارت ارشاد، رهبر انقلاب را همراهی می کردند.

برای مشاهده روی ادامه مطلب کلیک نمایید


صحبت بی‌واسطه ناشران با رهبری بر خلاف برنامه قبلی
صبح روز شنبه 14 اردیبهشت ماه مصادف با روز چهارم برپایی نمایشگاه کتاب، ایشان از ساعات اولیه صبح در شبستان اصلی مصلی امام خمینی (ره) حاضر شدند و بر خلاف اینکه قرار بود این بازدید از سالن یاس صورت بگیرد، اما ایشان از تعدادی غرفه‌های ناشران بخش عمومی بازدید و همچنین کتابهایی را نیز مورد توجه قرار دادند. این موضوع به خواست شخص رهبر انقلاب صورت گرفت که البته رضایت ناشران و غرفه‌داران را نیز در پی داشت، چرا که فرصتی بی‌واسطه برای صحبت با رهبری را پیدا ‌کردند.

توجه ویژه رهبر انقلاب به کتاب جدید فاضل نظری
در این بازدید که چند ساعت به طول انجامید، مقام معظم رهبری، جدیدترین کتاب‌های منتشر شده ناشران را تورق کردند و به گپ و گفت با نویسندگان و ناشران پرداختند. ایشان بیشترین فرصت خود را در غرفه انتشارات سوره مهر و ققنوس گذراندند و همچنین چفیه خود را به کارکنان سوره مهر اهدا کردند. در همین ارتباط رهبر انقلاب توجه ویژه ای را نسبت به کتاب «ضد» اثر فاضل نظری مبدول داشتند که یک جلد از این کتاب توسط انتشارات سوره مهر به ایشان اهدا کردند. همچنین در این غرفه دو اثر «پایی که جا ماند» و «کالک‌های خاکی» نیز مورد توجه ایشان قرار گرفتند و ایشان این سه کتاب را مورد تورق و توجه قرار دادند.

در طی همان روز و روزهای بعد، مردم استقبال خوبی از کتاب «ضد» جدیدترین سروده فاضل نظری نشان دادند که این امر را می توان ناشی از توجه ویژه رهبر به این کتاب قلمداد کرد.

توجه رهبری به «کشاف زمخشری» در غرفه ققنوس
رهبر حکیم انقلاب در ادامه بازدیدشان از نمایشگاه کتاب، از غرفه انتشارات پیام آزادی بازدید کردند و همچنین برای «مرحوم علیان جاسبی» مدیر انتشارات پیام آزادی که از پایه‌گذاران مجمع ناشران انقلاب اسلامی بود، نیز از درگاه الهی طلب مغفرت کردند.

جانشین مدیر انتشارات ققنوس درباره حضور رهبری در این غرفه گفت: رهبر معظم انقلاب با حضور در غرفه ققنوس از ما درباره میزان استقبال مخاطبان و فروش آثار سوال پرسیدند که ما به ایشان عرض کردیم امسال فروش بسیار کمتر شده است و در پاسخ به دلیل این امر، گرانی کاغذ و بالا رفتن قیمت کتاب را عنوان کردیم. معظم‌له نیز بالا رفتن قیمت کتاب را تأیید فرمودند و بیان داشتند که تنها راه‌حل ثبات در قیمت کتاب تولید هر چه بیشتر کاغذ در داخل کشور است.
حسین‌زادگان ادامه داد: مقام معظم رهبری با حضور در این غرفه تفسیر چهار جلدی «کشاف زمخشری» ترجمه مسعود انصاری را تورق کردند. در پایان بازدید ایشان، یک دوره تفسیر چهارجلدی «کشاف زمخشری» و کتاب «سیری در ادیان جهان» از سوی انتشارات ققنوس به معظم‌له تقدیم شد.

صحبتهای رییس نمایشگاه درباره حضور رهبری
«علی اسماعیلی» رییس نمایشگاه کتاب تهران نیز بعد از بازدید رهبری از نمایشگاه درباره اینکه مقام معظم رهبری در این بازدید به چه نکاتی اشاره کردند، گفت: تمام تلاش‌مان هر سال برای برگزاری نمایشگاه کتاب به عشق حضور رهبر انقلاب است، بی‌صبرانه هم منتظر بودیم که ایشان به نمایشگاه بیایند که این مهم امسال هم محقق شد. حضرت آقا خودشان در حوزه کتاب به معنای کامل کلمه کارشناس هستند که دقیق و نکته سنج و عمیق در این حوزه نظریات مبسوطی دارند لذا دیروز که به نمایشگاه تشریف آوردند، براساس نگاهی که وجود داشت قرار بر این شد که از بخش ناشران عمومی بازدید کنند این موضوع انجام شد و به دقت نمایشگاه را مورد بازدید قرار داده و کتاب‌ها را تبرک کردند چرا که ایشان نویسنده و کتاب‌ها را به خوبی می‌شناسند. ایشان در این بازدید سؤالات بسیار دقیق و فنی پرسیدند.

وی با اشاره به اینکه امسال تلاش کردیم در کنار غرفه‌داران مسئولان نشر را هم دعوت کنیم تا در بازدید مقام معظم رهبری شرکت کنند، بیان کرد: رهبر انقلاب به دقت سوالات کارشناسی درباره متن، محتوا و سال انتشار آثار را جویا می‌شدند، بسیار هم به نظرم بازدید ارزشمندی بود به این دلیل که واقعیت نشر ما در معرض دید ایشان قرار گرفت از سوی دیگر هم تنها بحثی که مطرح بود موضوع کاغذ است.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: ایشان تاکید و توصیه‌ای به وزارتخانه داشتند و فرمودند من سال گذشته هم عرض کردم امسال هم عرض می‌کنم که باید بحث کاغذ را حل کنید و برداشت ما هم این بود کارخانجات تولید کاغذ باید تقویت و راه‌اندازی شود تا وابستگی ما به کاغذ از بین برود. به این دلیل که کاغذ وارداتی است طبیعی است که قیمت آن با نوسانات ارز تغییر یابد لذا توصیه اصلی معظم‌له این بود که در حوزه کاغذ به صورت جدی وزارتخانه‌ و سایر دستگاهها تلاش کنند تا این مشکل را به گونه‌ای حل کنند.
وی به توجه رهبری درباره وضعیت فروش و میزان استقبال بازدیدکنندگان از غرفه ها اشاره کرد و گفت: ایشان سوالاتی پرسیدند که اغلب عنوان می‌شد بد نیست اما قدرت خرید مردم پایین است. ایشان فرمودند همه باید تلاش کنیم تا این مساله را حل کنیم ما هم در حال تلاشیم تا به گونه‌ای طی چند روز آتی تسهیلاتی را فراهم آوریم تا دغدغه ناشران و فروشندگان برطرف شود، رهبری در بحث سیستم توزیع همواره تأکید داشته و امسال هم تذکراتی دادند.

جلسه مدیران نمایشگاه کتاب پس از بازدید رهبر انقلاب
اسماعیلی تصریح کرد: پس از دیدار رهبر انقلاب بلافاصله با مدیران کمیته‌ها جلسه گذاشتیم و سعی کردیم منویات رهبر انقلاب را در برنامه‌ها قرار دهیم و در مهلت مانده آنها را عملیاتی کنیم؛ اخیراً قرار شده با سازمان امور مالیاتی، کارگروه مشترکی راه‌اندازی کنیم تا مشکلات صنعت چاپ و نشر برطرف شود. در این بازدید فرآیند تولید کتاب از سوی وزیر ارشاد به مقام معظم رهبری تبیین شد. از سوی دیگر معرفی سه شهید شاخص که امسال در نمایشگاه کتاب برجسته‌سازی شدند خدمت رهبر انقلاب معرفی شدند و در ادامه از میزان کل عناوین کتاب‌های منتشره از اول انقلاب تا امروز گزارشی خدمت ایشان ارائه شد. اما به هر حال، برداشت ما این است که رهبر انقلاب با رضایت نمایشگاه را ترک کردند.

   • پرشین بلاگ
  • مگاترینر مرجع ترینر بازی ها