تاريخ : ۱۳٩٢/۳/٢ | ٢:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین

آزادی خرمشهر ، افتخار ملی

مقاومت در برابر هجوم ارتش عراق و تلاش برای آزاد سازی خرمشهر، مدیون فرزندانی بود که در دامان انقلاب اسلامی تربیت شده بودند. انیان نه تنها برای دفاع از زاد و بوم خود در برابر متجاوز، بلکه برای اعلام و حفظ اعتبار و اقتدار و حیات مجدد اسلام می جنگیدند. حماسه خرمشهر شامل دو حماسه بود: یکی حماسه مقاومت خرمشهر و دیگری حماسه آزاد سازی خرمشهر.

برای مشاهده روی ادامه مطلب کلیک نمایید
 

3خرداد؛ سالروز آزادسازی خرمشهـــــــر

در ساعت 2 بعد از ظهر روز سوم خرداد 1361، پس از 24 روز رزم بی امان، خرمشهر به طور کامل آغاز شد و پرچم پر افتخار الله اکبر...


در ساعت 2 بعد از ظهر روز سوم خرداد 1361، پس از 24 روز رزم بی امان، خرمشهر به طور کامل آغاز شد و پرچم پر افتخار الله اکبر بر فراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتراز درآمد، و این شهر پس از 35 روز پایداری و مقاومت در 4 آبان 1359 به اشغال دشمن درامده بود و پس از 578 روز (19 ماه) اسارت، بار دیگر به آغوش گرم میهن اسلامی بازگشت.
رزمندگان اسلام در اولین اقدام نماز شکر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه کردند خبر آزاد سازی خرمشهر همه جا طنین انداز شدو ملت مسلمان ایران را که مدتها در آرزوی شنیدن چنین خبر مسرت بخشی بودند غرق در شادی و سرور کرد. مردم به خیابانها ریختند و با پخش شیرینی به جشن و شادی پرداختند و با فرارسیدن شب بر پشت بامها ندای الله اکبر سر دادند.
سالروز آزاد سازی خرمشهر بعنوان یک روز ملی- مذهبی در کشور گرامی داشته می شود و از رشادتها و شجاعتهای رزمندگان اسلام و شهیدان سرفراز تجلیل بعما می آید.
فتح خرمشهر از دو جهت اهمیت خاص دارد:
1) با این پیروزی جنگ وارد مرحله نوینی شد و قوای اسلام با تهاجمات کوبنده خود مرحله به مرحله پیروزیهای تازه ای را به مسلمانان ایران و جهان هدیه کرد.
2) این فتح باعث شد که امریکا و سایر قدرتهای استعماری حساب کار خود را بکنند و از موضع تهاجم و حمله، به موضع دفاع بیفتند، آنان پیش از این می پنداشتند که عراق خواهد توانست پس از پیروزی بر ایران جایگزین رژیم دست نشانده سابق و ژاندارم اصلی منطقه که در اثر انقلاب اسلامی از میان رفته بود گردد تا حافظ و نگهبان منافع آنان در نتطقه شود؛ لیکن پس از فتح خرمشهر نه تنها اندیشه تصرف ایران غیر ممکن شد بلکه هول و وحشت سقوط صدام وجودشان را فرا گرفت و انها را وادار کرد که صدام را از سقوط نجات دهند.
پیام امام خمینی (ره) به مناسبت فتح خرمشهر
.... این جانب به یقین به آن که «ماالنصر الا من عندالله» از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح که دست قدرت حق از استین انان بیرون آمد و کشور بقیة الله الاعظم ارواحنا لقدمه الفدا را از چنگ گرگان آدمخوار که آلت هایی در دست ابرقدرتان خصوصا آمریکای جهانخوارند بیرون آورد و ندای الله اکبر را در خرمشهر عزیز طنین انداز کرد و پرچم پرافتخار لا اله الا الله را بر فراز آن شهر خرم که با دست پلید جنایتکاران غرب به خون کشیده شده و خونین شهر نام گرفت -به اهتزاز درآورد- تشکر می کنم و انان فوق تشکر امثال من هستند. انان به یقین مورد تقدیر ناجی بشریت و بر پا کننده عدل الهی در سرتاسر گیتی -روحی لتراب مقدمه الفدا- می باشند. انان به آرم «ما رمیت اذ رمیت و لکن الله رمی» مفتخرند...


  • پرشین بلاگ
  • مگاترینر مرجع ترینر بازی ها