کتابداران درباره بسته‌ ارسالی جدید بخش کودک چه می‌گویند؟

گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به مناسبت ارسال بسته ویژه کودک و نوجوان «زیر گنبد کبود»‌ به کتابخانه‌های عمومی دارای بخش کودک، به سراغ تنی چند از کتابداران رفتیم تا در لابلای چندین گفتگو، نظر آنان را درباره این مجموعه تابستانی جویا شدیم.

تابستانی نشاط‌آور با کتاب‌های جدید

فریبا کتابی، مسئول کتابخانه دکتر معین شهرستان کرج در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ارسال بسته ویژه کودک و نوجوان در فصل تابستان را طرحی نشاط‌آور و شادی‌آفرین خواند و گفت: دریافت کتاب‌های تازه در کتابخانه، شور و هیجان زیادی ایجاد کرد. در حال حاظر آخرین مراحل فهرست نویسی کتاب های تازه در کتابخانه را طی می کنیم تا پس از آن منابع جدید را در اختیار مراجعین قرار دهیم.

وی ضمن اشاره به اهمیت تنوع موضوعات مناسب برای کودک و نوجوان به لزوم توجه بیشتر در انتخاب کتاب هایی با موضوع تاریخ و ادبیات ایران پرداخت و افزود: توجه به تاریخ و ادبیات کشورمان، هویتی سالم و مستقل در ذهن کودک و نوجوان ایجاد کرده و او را با فرهنگ ایرانی-اسلامی غنی این مرز و بوم آشنا می‌کند.

این کتابدار با سابقه ضمن اشاره به نیاز بخش کودک کتابخانه‌های عمومی به منابعی با موضوع سرگرمی، به تاثیر برگزاری جلسات قصه‌گویی در جذب کودک و نوجوان به مطالعه و استفاده از این روش برای معرفی نورسیده‌های کتاب پرداخت و تصریح کرد: برگزاری این جلسات و پدید آوردن فرصتی مناسب برای آشنایی بیشتر مخاطب کودک و نوجوان با آثار متنوع از مهم‌ترین ابزار پیوند این مخاطبین با کتاب است که امیدوارم به بهترین شکل در کتابخانه ها پیگیری شود.

کتاب‌های جدید، استقبالی نو

رضا شهابی، کتابدار کتابخانه عمومی ولیعصر شهرستان ورامین، کتاب‌های ارسالی اخیر را نسبت به دوره‌های قبل بسیار مناسب و خواندنی ارزیابی کرد و گفت: کمبود کتاب‌های ارسالی، موجب کاهش شمار مراجعین و اعضای این کتابخانه عمومی شده بود که انتظار می‌رود با دریافت منابع خواندنی جدید و تبلیغات مناسب، شاهد استقبال بیشتر مخاطبین، مخصوصا کودکان و نوجوانان از کتابخانه‌ها باشیم.

وی درباره روش های متنوع معرفی آثار دریافتی جدید به مخاطبین گفت: درج تازه‌های کتاب در وبلاگ کتابخانه‌، ارسال پیامک به اعضا، استفاده از تبلیغات چهره به چهره و... از مهم ترین ابزار معرفی کتاب ها توسط این کتابخانه است. همچنین همجواری با کانون پرورش فکری کودک و نوجوان و ارسال اسامی منابع جدید برای جذب مخاطب بیشتر نیز، روش موثری در جلب توجه بیشتر کودکان و نوجوانان منطقه به منابع کتابخانه عمومی است.

شهابی حضور کتابدار ویژه بخش کودک در هریک از کتابخانه‌های عمومی را از مهم‌ترین دلایل تمرکز و استقبال مخاطبین از این بخش دانست و ضمن اشاره به اهمیت توجه به نظر کتابداران در انتخاب کتاب گفت: فرستادن کتاب در اوقات فراعت تابستانی ایده ای خوب و مناسب است و اوقات سودمندی را برای مخاطب به‌وجود می‌آورد. امید است تا ارسال این مجموعه‌های مناسب و خواندنی در طول سال نیز به شکلی یکپارچه دنبال شود تا بتوانیم مخاطبین کتابخانه را به بهترین شکل حفظ کرده و اقدامات لازم برای تامین نیازهای اطلاعاتی آنان را انجام دهیم.

بهره‌گیری کم‌سابقه از نظرات کارشناسان در انتخاب منابع

 

محمد‌کاظم براری، مسئول کتابخانه سادات نوذری شهرستان شهریار نیز کتاب‌های ارسالی را جامع و پرمخاطب خواند و گفت: کتاب‌های دریافتی این دوره شامل 84 نسخه اثر متنوع و مناسب است که نیاز همه گروه‌های سنی در دوران کودکی و نوجوانی را در برمی‌گیرد.

این کتابدار کهنه‌کار، انتخاب روش انتخاب منابع این دوره را در 10 سال اخیر کم‌سابقه خواند و افزود: به نظر می‌رسد که تمامی منابع ارسالی در این دوره برخلاف روند معمول انتخاب منابع در 10 سال اخیر، با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان دستچین شده و به کتابخانه‌های عمومی فرستاده شده‌است.

وی تجهیز بخش کودک در جذب مخاطب به کتابخانه را بسیار با اهمیت دانست و تصریح کرد: استفاده از نظرات و تجارب متخصصین امر، باعث تقویت بخش کودک و نوجوان و رسیدن به جامعه‌ای کتابخوان در آینده‌ای نزدیک می‌شود.

براری درباره روش‌های معرفی کتاب در این کتابخانه عمومی گفت: معرفی چهره‌به‌چهره کتاب نقش زیادی در شناساندن آثار جدید به مخاطبین کتابخانه ما دارد؛ چراکه کتابخانه سادات نوذری به‌دلیل حضور در بخش روستایی و کم جمعیت وضی آباد (با جمعیتی نزدیک به 2هزار نفر) دارای نفوذ و ارتباط خوبی در میان ساکنان این منطقه است.

وی افزود: استفاده از ویترین تازه‌های کتاب، قرار دادن فهرست آثار نورسیده در تابلوی اعلانات کتابخانه، معرفی کتاب در وبلاگ و استفاده از پوسترهای ارسالی نهاد نیز از راه‌های متنوع شناساندن کتاب‌های تازه به مخاطبین است.

وی در ادامه به ذکر نکته‌ای درباره انتخاب کتاب‌های ارسالی به کتابخانه‌های عمومی پرداخت و ضمن یادآوری عمومی بودن این دسته از کتابخانه‌ها گفت: اگرچه انتخاب منابع بر اساس درخواست مخاطب بسیار مهم است اما کتابخانه‌های عمومی فضایی برای رفع نیاز اطلاعاتی همه مردم جامعه با سلیقه‌ها و علاقه‌های مختلف است. حوزه‌هایی مانند رمان و داستان عامه‌پسند بسیار پر مخاطب است؛ اما کتابخانه های عمومی در تامین منابع خود باید نیاز تمام مخاطبین در شاخه‌های مختلف علمی، ادبی، دینی، هنری، فرهنگی و... را در نظر بگیرند آن را تامین نمایند.

مطالعه‌ای مطبوع در فصل تابستان

شهناز عباسی، مسئول کتابخانه دانشمند شهر تهران ضمن اشاره به اشتیاق کودکان و نوجوانان برای به امانت بردن کتاب های جدید کتابخانه گفت: استقبال بچه‌ها از کتاب‌های جدید بسیار پر شور بود. این اشتیاق به حدی بود که اعضای این بخش به محض آگاهی از دریافت منابع جدید و پیش از نصب برچسب و بارکد آن‌ها با علاقه بسیار درباره آثار، پرس و جو می‌کردند و برای به‌امانت گرفتن آن رغبت زیادی نشان می‌دادند.

وی با اشاره به لزوم ارسال کتاب هایی ویژه همه گروه‌های سنی کودک و نوجوان برای کتابخانه های عمومی گفت: موضوع کتاب ها بسیار متنوع بود اما به نظر می‌رسد که تمرکز این دوره از کتاب های ارسالی بیشتر بر گروه سنی "الف" می‌باشد. امیدوارم در دوره‌های بعد به گروه‌های "ب" و "ج" توجه بیشتری شود. 

این کتابدار قرار دادن کتاب های جدید در بخش تازه‌های کتاب در کتابخانه را بهترین روش معرفی آثار جدید به کودکان و نوجوانان در کتابخانه خود دانست و افزود: قرار دادن کتاب‌های جدید در بخشی خارج از قفسه‌ها، به دلیل ایجاد حس کنجکاوی و هیجان، میل و علاقه مخاطب به خواندن و شناختن آن را بیشتر می‌کند و روش مناسبی برای جذب بچه‌ها است.

عباسی فصل تابستان را فرصتی مناسب برای سرگرم شدن کودکان به وسیله مطالعه دانست و تصریح کرد: اوقات فراغت تابستان، ایامی مناسب برای توجه بیشتر به کتاب و مطالعه است. کودکان و نوجوانان در این فصل به دلیل تعطیلی مدرسه، زمان آزادتری دارند و والدین نیز به دلیل نبودن دغدغه درس خواندن بچه‌ها، با کتابخانه‌ها همکاری بیشتری انجام می‌دهند.

/ 0 نظر / 24 بازدید