الغدیر چگونه نگاشته شد؟

توسل به امیرالمؤمنین علیه‏السلام

الغدیر چگونه نگاشته شد؟

آیت الله شیخ عبدالحسین امینی، در سال 1281ش. در تبریز متولد شد. مقدمات را در محضر پدرش فرا گرفت و پس از مدتی برای تکمیل دانش دینی، راهی نجف شد. وی در مدت زمان اندکی، موفق به اخذ درجه اجتهاد شد. میرزا ابوالحسن اصفهانی، میرزای نائینی و شیخ عبدالکریم حائری، از جمله افرادی بودند که بر اجتهاد وی، مُهر تأیید زدند. شاهکار بزرگ علامه امینی، تألیف کتاب «الغدیر»، به عنوان دایرة المعارف واقعه غدیر و ولایت امیرالمؤمنین علیه‏السلام بوده است. وی اسناد این کتاب را از هزاران کتاب روایی شیعه و اهل سنت، جمع آوری کرده است. این عالم پرتلاش، سرانجام ظهر روز جمعه، 12 تیرماه سال 1349ش درگذشت و پس از تشییع باشکوه پیکر شریف آن عالم ربانی پس از تشییع باشکوه، در کتابخانه امیرالمؤمنین علیه‏السلام در نجف اشرف، به خاک سپرده شد.

ده هزار کتاب برای یک کتاب
علامه امینی می‌گوید: من برای نوشتن الغدیر، ده هزار کتاب را از آغاز تا پایان خوانده‌ام و به صد هزار کتاب، مراجعه مکرر داشتم و روشن است که تمامی این کتاب‏ها در یک کتابخانه یا یک شهر، موجود نبودند و به همین دلیل، علامه امینی برای دست‏یابی به اسناد جدید، بار سفر بست و برای رسیدن به مقصود، به شهرهای مختلف، سفر کرد. سرگذشت جمع آوری اسناد کتاب «الغدیر»، حکایتی شیرین و شگفت آور از تلاش‏های خستگی ناپذیر دانشمندی توانا و متعهد است. علامه در دورانی تصمیم به نگارش کتاب سترگ «الغدیر» گرفت که از فنون پیشرفته امروزی برای جمع آوری اطلاعات، خبری نبود.

یک عمر سفر برای الغدیر
وی در ابتدای کار، تمام کتابخانه‏های خصوصی و عمومی نجف اشرف را جست وجو کرد. کار بر روی نسخه‏های خطی و چاپی کتابخانه‏های سید بحرالعلوم، محمدحسین کاشف الغطاء و حسینیه شوشتری‏ها، علامه امینی را با منابع جدیدی آشنا کرد که در آن کتابخانه‏ها موجود نبودند و به این ترتیب، سفرهای پژوهشی او برای یافتن منابع بیشتر، آغاز شد. این سفرها با حداقل هزینه و امکانات ممکن، انجام می‏گرفت. طی این سفرها، همسر علامه، نقش همکار تحقیقاتی وی را ایفا می‏کرد و گاهی نسخه برداری از برخی کتاب‏ها را برعهده می‏گرفت. بسیار پیش می‏آمد که علامه امینی اجازه خارج کردن کتاب از کتابخانه را پیدا نمی‏کرد و ناچار می‏شد ساعت‏ها در کتابخانه بماند و کار نسخه برداری را تمام کند و وی در هوای گرم تابستان و در محیط بسته کتابخانه، کار تحقیق و استنساخ را ادامه می‏داد.
علامه امینی پس از تکمیل جست وجو و تحقیق در کتابخانه‏های نجف، راهی کربلا شد و مدتی را در این شهر مقدس، به مطالعه و تحقیق گذراند. وی پس از آن به ایران آمد و شهر به شهر را برای یافتن اسناد تازه، زیر پا گذاشت. علامه در تهران به کتابخانه‏های ملی، مدرسه سپهسالار، ملک و مجلس رفت و به مطالعه و پژوهش پرداخت و بعد از آن، راهی مشهد شد؛ تا از گنجینه نسخه‏های خطی و چاپی آستان قدس رضوی، استفاده کند. او حتی فرصت مطالعه در کتابخانه آیت‏الله بروجردی در بروجرد و سردار کابلی در کرمانشاه را از دست نداد.
او در سال 1339 ش به هندوستان رفت؛ سفری سخت و سنگین که سلامت او را به خطر انداخت. در هندوستان، تمام کتابخانه‏های کوچک و بزرگ را در حیدرآباد، دَکَن، الیگره، لکنهو، کانپور، جلالی و رامپور، زیر پا گذاشت و ساعت‏های متوالی در این کتابخانه‏ها به تحقیق و پژوهش پرداخت. در سال 1343، به سوریه رفت و در کتابخانه‏های قدیمی شهرهای حلب، حمص و دمشق، به بررسی کتاب‏ها و اسناد موجود در آنها پرداخت. در سال 1346، راهی ترکیه شد و از کتاب‏ها و نسخه‏های خطی موجود در این کشور نیز نسخه برداری کرد. علامه امینی برای دست‏یابی به اسناد بیشتر، مدتی به مصر رفت و در کتابخانه‏های قاهره و فوعه، به تحقیق و پژوهش پرداخت.
او شرح این سفرهای طولانی و سخت پژوهشی را در کتابی دو جلدی با عنوان «ثمرات الاسفار الی الامطار»، به رشته تحریر درآورد. ره‏آورد این مسافرت‏های تحقیقاتی، کتاب سترگ و ارزشمند «الغدیر» بوده است.
علامه امینی در مسافرت‏های خود تنها به تحقیق و تتبع نمی‏پرداخت؛ بلکه ارتباط با دانشمندان هر شهر و گفت‏وگو و مناظره با آنها، از برنامه‏های همیشگی وی در این سفرها بود. علامه امینی در همین مجالس گفت‏وگو، گاهی به اسناد تازه‏ای برای کتاب خود دست پیدا می‏کرد.

خوشحالی علامه
فرزندش که در برخی سفرهای علمی با علامه بود، می‏گوید: نهایت خوشحالی و سرور وی، وقتی بود که به سندی مهم، از اسناد حدیثی، دست می‏یافت. گاهی ده روز از عمر خود را صرف شناخت راوی حدیثی یا تصحیح لفظ یک روایت می‏کرد.

بیست ساعت مطالعه در شبانه روز
دکتر شهیدی گفته است: روزی علامه امینی در کتابخانه یکی از شهرهای عراق، به مطالعه پرداخته بود و چون این کتابخانه در هر شبانه‌ روز تنها چهار ساعت باز بود و او نمی‌توانست بیش از چهار روز در آن شهر بماند، با توافقی که میان وی و رئیس کتابخانه برقرار شده بود، امینی هر روز هنگام ظهر، یعنی ساعت تعطیل کتابخانه، وارد آن جا می‌شد و کتابدار در را به روی او می‌بست و تا روز بعد ساعت هشت صبح، در را به رویش می‌گشود و در نتیجه، او روزی بیست ساعت در این کتابخانه کار می‏کرد و با لقمه نانی که همراه داشت و جرعه آبی که کتابدار در اختیارش می‌گذاشت، توانست از میان چهار هزار نسخه خطی، منابع لازم را بیابد. به گواهی، مرحوم سیدجعفر شهیدی مرحوم علامه امینی، هر روز در حدود شانزده ساعت در تهیه مطالب «الغدیر» همت گماشت.

توسل به امیرالمؤمنین علیه‏السلام
علامه امینی می‌فرمود: در یک شب جمعه در حرم امام علی علیه‏السلام، مشغول زیارت و دعا بودم و از خدا می‌خواستم به خاطر حضرت امیر علیه‌السلام، کتاب «دُرَرُ السمطین» را که در آن زمان کمیاب بود و در تکمیل مباحث کتاب الغدیر به آن نیاز داشتم، برای من مهیا کند. در این زمان، یک عرب دهاتی برای زیارت مشرف شد و از حضرت می‌خواست که گاوش را که مریض بود، شفا دهد.
یک هفته گذشت و کتاب را پیدا نکردم. بعد از یک هفته که دوباره برای زیارت مشرف شدم، وقتی مشغول زیارت بودم، دیدم همان دهاتی به حرم مشرف شد و از حضرت تشکر کرد که حاجت او را بر آورده کرده است. وقتی کلامش را شنیدم، محزون شدم؛ چون دیدم امام، حاجت او را برآورده کرده بود؛ ولی حاجت مرا برآورده نکرده، پس گریه کردم و از حرم بیرون آمدم. آن شب از ناراحتی، چیزی نخوردم و خوابیدم. در عالم خواب، دیدم خدمت حضرت امیر علیه‏السلام مشرف شده‏ام و حضرت به من فرمود: آن مرد، ضعیف الایمان بود و نمی‏توانست صبر کند. از خواب، بیدار شدم. صبح سر سفره بودم که در زده شد. وقتی در را باز کردم، دیدم همسایه‌ای که شغلش بنایی بود، داخل شد و سلام کرد و بعد گفت: من خانه جدیدی خریده‌ام و بیشتر اساس خانه را به آن جا منتقل کرده‏ام و این کتاب را در گوشه خانه‌ پیدا کردم. خانمم گفت: این کتاب به درد شما نمی‌خورد و شما آن را نمی‌خوانی؛ پس آن را به همسایه‏مان شیخ عبدالحسین امینی هدیه کن؛ شاید او استفاده کند. کتاب را گرفتم و غبارش را پاک کردم، دیدم همان کتاب خطی «درر السمطین» است که دنبالش بودم.

/ 1 نظر / 56 بازدید
درآمد ثابت ماهيانه 2 ميليون تومان !

درآمد ثابت ماهيانه 2 ميليون تومان ! خودتان آقاي خودتان باشيد ... آيا از کار براي ديگران خسته شده ايد؟ به دنبال استقلال کاري هستيد؟ آيا روزانه زمان زيادي را در اينترنت مي گذرانيد؟ آيا تمايل داريد که اين زمان باطله را تبديل به درآمد کنيد؟ آيا تصميم داريد شروع به کسب درآمد کنيد اما سرمايه چنداني نداريد؟ شما با با کمي پشتکار و صرف زمان اندکي مي توانيد ماهيانه تا چند ميليون تومان درآمد داشته باشيد. به نظرتان اينکار غيرممکن است؟ با خواندن پيشنهاد ما خواهيد ديد که اينطور نيست. شرايط : http://mrleech.ir