برگزاری نشست کتابخوان در شهرستان تاکستان

چهل و ششمین نشست «کتاب‌خوان» در شهرستان تاکستان برگزار شد

  چهل و ششمین  نشست «کتاب‌خوان» با حضور جمعی از کتابداران و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در شهرستان تاکستان  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قزوین ، چهل و چهارمین نشست «کتاب‌خوان» روز پنج شنبه پنجم  شهریور به مناسبت هفته دولت با حضور جمعی از کتابداران و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی و با همکاری نهادها و ارگان‌های فرهنگی شهرستان تاکستان  در سالن امورتربیتی کانون مهدیه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علی اکبر طاهرخانی  رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان تاکستان ، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان محمد علی رجایی رئیس جمهور محجوب و محبوب و محمدجوادباهنر نخست وزیر با تقوا  پیام دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به این نشست را قرائت کرد.در این مراسم همچنین مهدی رمضانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز حضور داشت.

در ادامه 12  تَن از مسئولین، کتابداران و اعضای کتابخانه‌ها به ارائه کتاب‌های خوانده شد خود پرداختند.

شرح کتاب‌های به اشتراک گذاری شده به شرح زیر می باشد:

"جوان و همسر گزینی" نوشته ابراهیم امینی  / ارائه توسط زکیه مهرعلیان (مسئول کتابخانه علامه طباطبایی اسفرورین)

جوان و همسر گزینی کتابی است درباره ازدواج ، که بزرگ‏ترین و مهم‏ترین رویدادِ زندگى هر انسانى است که آینده جوان و جامعه را رقم مى‏زند، به دلیلِ همین اهمیت است که جوان نیاز به راهنمایى دارد.

 این کتاب در چهار بخش تنظیم شده است: فواید و موانع ازدواج، انتخاب همسر، از خواستگارى تا عقد و از عقد تا عروسى. این اثر، جزء مجموعه عقیدتىِ جوان و باورها است.

"کوری" نوشته سارا ماگو /  ارائه توسط فزانه عمویی (کتابدار کتابخانه شهید بهشتی تاکستان)

کتاب کوری نخستین بار در سال 1995 منتشر شد سارا ماگو در این رمان از کوری آدمها سخن گفته است که هاله ای سفید رنگ بعد از کور شدن افراد مقابل چشمانشان ظاهر می شود نویسنده در این رمان از تلمیح استفاده کرده و با اشاره به نوشته های قدیمی اثرش را زیباتر و تاثیر گذارتر کرده است داستان از ترافیک یک چهارراه آغاز می شود راننده اتومبیلی به ناگاه دچار کوری می گردد به فاصله اندکی افراد دیگری که همگی از بیماران یک چشم پزشکند دچار کوری می شوند  و.. .

کتاب "خاکهای نرم کوشک" نوشته سعید عاکف   ارائه دهنده احمد لشکری (مسئول کتابخانه شهید مطهری ضیاءآباد)

زندگی نامه و خاطرات عبدالحسین برونسی فرمانده تیپ 18 جوادالائمه را روایت می کند که در قالب خاطراتی به نقل از خانواده و هم رزمانش گرد آوری شده است. این کتاب تا اواسط 1393 به چاپ 194 و تیراژ کلی 611000 نسخه رسیده است. /

"فرار از موصل" نوشته محمدرضا عبدی ./ ارائه دهنده مهناز رحمانی (کتابدار کتابخانه شهید بهشتی تاکستان)

 کتاب فرار از موصل شامل خاطرات داستانی نقل شده محمد رضا عبدی آزاده ایرانی است که توانسته بود در همان سالهای ابتدای جنگ پس از اسارت از اردوگاه موصل فرار کرده و خود را به ایران برساند. محتوای خاطرات کتاب درباره مطالب زیر می باشد.

محل تولد، دوران کودکی ، دوران تحصیل ، دوران قبل از انقلاب و تظاهرات مردمی، دوران اوایل جنگ و حمله عراق به شهر های مرزی ، بمباران شهر کرمانشاه، نحوه اسارات در دست عراقی ها، انتقال به زندانها و اردوگاهها ی بغداد و موصل ومیچ آلبوم یک نویسنده آمریکایی و یک مسیحی معتقد است که موضوعات مورد علاقه اش «حیات پس از مرگ» و «عبور از زندگی زمینی» هستند .

پنج نفری که در بهشت ملاقات می کنید نویسنده: میچ آلبوم / ارائه دهنده فائزه رحمانی (مسئول کتابخانه دانشگاه پیام نو تاکستان )

ادی پیرمردیست که در یک شهربازی ساحلی شغل تعمیرکاری و نگهبانی دارد و در شروع داستان در اثر سقوط یکی از وسایل بازی ، در حالیکه سعی در نجات دخترکی دارد کشته می شود. ادی بعد از مرگ به بهشت می رود اما بهشت با آنچه تصور او بوده تفاوت بسیار دارد در آنجا 5 نفر متنظر او هستند تا علت اتفاقات مختلف زندگی او را برایش توضیح داده و به او آرامش دهند.

"داستان زد " ضرب المثل های تاتی تاکستان نویسنده علی پدرام / ارایه دهنده علی پدرام (نویسنده )

 ضرب المثل یا ارسال المثل که آن را به مثل آوردن یا مثل زدن و داستان زدن معنی کرده اند یکی از صنایع معنوی کهن در زبان فارسی است و داستان زد مرخم داستان زدن است که وقتی از زبان خطیب ، شاعر یا نویسنده جاری گردد زیبایی و لطف سخن را چندین برابر نموده مخاطب را فریفته و مجذوب خود می سازد. این کتاب گرد آوری ضرب المثل های تاتی و همچنین چکیده ای از افکار ، عقاید و فرهنگ شفاهی قوم و ملتی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده ...

"تاریخ و فرهنگ تات در استان قزوین" نویسنده بهمن رحمانی / ارایه دهنده بهمن رحمانی نویسنده و استاد دانشگاه

کتاب تاریخ و فرهنگ تات در استان قزوین شرح و بررسی اجمالی تاریخ و فرهنگ تات های استان و پراکندگی تات ها در ایران و جهان و نیز پیدایش و سیر تاریخی واژه تات از آغاز تا عصر حاضر است. در این کتاب با خصوصیات و مشخصه های عمومی تاریخی و جغرافیایی منطقه هایی که اکنون به زبان تاتی سخن می گویند آشنا شده و علاوه بر شناخت آثار باستانی هر منطقه مطالبی درباره زبان و گویش تاتی و فرهنگ فولکوریک (باورداشت ها – آداب و رسوم و ...) و مسائلی دیگر آشنا خواهید شد.

"کتاب های مشکلات رفتاری کودکان" ارائه دهنده نبی الله رحمانی (مشاوره و روانشناس)

کتاب های مشکلات رفتاری کودکان مجموعه ای است که در ده جلد و در اندازه های کوچک با رنگ آمیزی و طرح های جلد متنوع در یک پاکت جای گرفته اند. با خواندن این کتابها بزرگترها نیز می توانند پی به مشکلات رفتاری خود ببرند.

 عناوین این کتابها :کودک و لجبازی ،کودک و خجالت ،کودک و لکنت زبان، کودک و ترس، کودک و پرخاشگری، کودک و دزدی کردن، کودک و ناخن جویدن ، کودک و حسادت ، کودک و دروغ گویی  ،کودک و شب ادراری می باشند.

تات های ایران و قفقاز نویسنده علی عبدلی / ارائه دهنده عباس رحمانی (پژوهشگر تاریخ)

کتاب تات های ایران و قفقاز از  سوی انتشارات مهدی رضایی در 96 صفحه و قطع رقعی، با جلد شمیز چاپ و راهی بازار کتاب شده است.مطالب آن کم حجم، اما پربار و در 13 فصل با عناوین زیر تدوین گردیده است.جغرافیای تات ، تاریخچه کلمه تات ، تات و ایرانیان ، ترکان شمالی ، تات و مفاهیم آن ، تات و تاجیک، تات و آذری ، موقعیت کنونی تات ، تات از نگاه دیگران ، آذربایجان به روایت یک سند آذری، تات شناسی ، پژوهشهای منتشر شده در باره تات و آذری ، تطبیق یک متن تاتی به لهجه های مختلف.../

"تاکستان شهری به قدمت تاریخ"  نویسنده رضا رحمانی / ./ ارائه دهنده دکتر رضا رحمانی (نویسنده)

کتاب تاکستان شهری به قدمت تاریخ شامل چهار بخش "ویژگی های طبیعی ، اقتصادی ، انسانی و تاریخی" شهرستان تاکستان است. این کتاب اولین کتاب در نوع خود است که در مورد سرزمین تاکستان نوشته شده و در آن سعی شده تمام مطالب مستند و بر بنیادهای علمی استوار باشد.

کتاب "بررسی گویش تاتی تاکستان" نویسنده عباس طاهری ارایه دهنده عباس طاهری

 محصول تحقیق و پژوهش نویسنده در زمینه زبان شناسی تات است که شامل نگاهی به تات ها و وضعیت تاریخی و جغرافیایی تاکستان و بررسی گویش تاتی تاکستان است.

آموزش مهارت های زندگی نویسنده لادن فنی /ارائه دهنده مهدی طاهرخانی (مشاور و روانشناس)

مهارت های زندگی مجموعه ای از توانایی هایی است که قدرت سازگاری و رفتار مثبت و کار آمد را افزایش داده و باعث می شود که افراد مسئولیت های مربوط به نقش اجتماعی خود را پذیرفته و بدون صدمه زدن به خود و دیگران با چالش ها و مشکلات زندگی روبه رو شده و انتخاب ها و رفتارهای سالمی در سرتاسر زندگی داشته باشند.

تغییرات سریع اجتماعی و فرهنگی که حاصل تکامل طبیعی فرهنگ ها ، رشد و پیشرفت تکنولوژی ، دسترسی به انواع اطلاعات (مفید و غیر مفید) و فروریختن مرزهای فرهنگی و اجتماعی است، زندگی انسان امروز ی را با چالش های فراوانی روبه رو ساخته است.

/ 0 نظر / 28 بازدید