نورسیده‌های نهم

اسلام با اختلاط مردان و زنان که زمینه ساز فساد اخلاقی و به خطر افتادن طهارت اجتماعی است، بسیار مخالف است. در رویکرد اسلامی، زن می‌تواند کار کند، بدان شرط که عفت او به خطر نیافتد، دامنش آلوده نگردد و زمینه ناپاکی او فراهم نشود. این شرط زمانی تحقق می‌یابد که فضای محل کار، آلوده اغراض شیطانی و وسوسه‌انگیز نباشد. اسلام حفظ عفت و پاک‌دامنی را مهم‌تر از استقلال اقتصادی می‌داند؛ از این رو اگر امر دایر باشد بین اشتغال زنان و آلوده‌شدن و یا نداشتن اشتغال و حفظ عفت، اسلام گزینه دوم را مهم‌تر می‌داند.

با دقت در آیات و روایات، می‌توان به این نتیجه رسید که تحلیل چند عاملی انگیزه انسان برای تشکیل خانواده، با روح آیات و روایات سازگاری بیشتری دارد؛ زیرا در این گونه تحلیل‌ها افزون بر توجه به جنبه‌های مادی نیازهای انسانی، به جنبه‌های روانی نیز توجه می‌شود. در برخی آیات قرآن، بر آرامش روان و سکونت روح به مثابه فلسفه تشکیل خانواده تأکید شده است، که می‌توان تأییدی باشد بر اینکه انگیزه تشکیل خانواده فقط تولید مثل نیست، بلکه امور روانی نیز در این زمینه موثر است. از این رو برخی اندیشمندان راز تشکیل خانواده را تجاذب فطری مرد و زن به یکدیگر دانسته اند.

2) کلیدهای پرورش مهارت دوست‌یابی در کودکان و نوجوانان

نوشته دکتر میشل بریا / ترجمه اکرم قیطاسی / صابرین / 304 صفحه / موضوع: روانشناسی

نویسنده این کتاب (میشل بربا) یک مربی و مشاور شناخته شده در سطح بین المللی، برنده‌ جایزه آموزش ملی و نویسنده کتاب‌های متعددی در زمینه‌ آموزش کودکان و نوجوانان است.
این کتاب در سه بخش «چرا دوستان تا این اندازه برای فرزندان اهمیت دارند؟»، «دوستی از خانه آغاز می‌شود» و «24 مسأله مهم دوستی و راه حل آن‌ها» تدوین شده است.

این مجموعه به والدین کمک می‌کند فرزندان خود را مطابق با نیارهای متنوع و فزاینده جامعه امروز پرورش دهند. امروزه روش بزرگ کردن فرزند با گذشته فرق کرده است و از جهات فراوانی نیز مشکل‌تر شده است. این مجموعه به والدین نشان می‌دهد که چگونه مهارت‌های ضروری دوست‌یابی، حفظ دوستان و همین طور مهارت‌هایی را که فرزندانشان برای حفظ خود در مقابل فشارهای اجتماعی همسالان نیاز دارند به آنها آموزش دهند.

گفتنی است ارسال منابع جدید کتابخانه‌ای با نام بسته‌ «نو رسیده‌ها» در دوره جدید نهاد از مهرماه سال گذشته و به همت اداره کل منابع نهاد آغاز شده است و تاکنون نیز هشت بسته در قالب این طرح به تمامی کتابخانه‌های عمومی کشور ارسال شده و کار ارسال سری نهم نیز در حال اتمام است.
/ 0 نظر / 82 بازدید