طرح کتابخوان شهریور ماه

کتابخانه عمومی علامه طباطبایی اسفرورین, [20.08.17 15:48]
نام کتاب: پوتین‌های مریم
نویسنده: فریبا طالش‌پور
ناشر: سوره مهر
تعداد صفحه: 120
خواندن داستان «پوتین‌های مریم»، تصویر یک دختر هفده سالة خرمشهری را درحالی‌که یک کلت رول‌ورر دور کمرش بسته و با یک اسلحه ژ-‌ث دوخشابه، پا به پای مردان در برابر دشمن، خط آتش می‌بندد، برای همیشه، در ذهن‌ها ماندگار می‌کند.
 این کتاب خاطرات مریم امجدی، زنی از تبار شیرزنان تاریخ ایران‌زمین است. وی پس از انقلاب ضمن تحصیل در دبیرستان به عضویت حزب جمهوری اسلامی، جهاد سازندگی و بسیج مستضعفان خرمشهر درآمده و دوره‌های امدادگری و فنون نظامی را آموزش می‌بیند.
در بخشی از خاطرات راوی آمده است:
«از روز اولی که به مسجد جامع آمدم، محمد مرا مسلح دید. خودش سلاح نداشت و خیلی دوست داشت مسلح شود. به هر ترتیبی بود، اسلحه به دست گرفت. هر دفعه مرا می‌دید، اسلحة بهتری دستم بود. اول ام‌ـ‌یک داشتم، بعد ژ‌ـ‌ث شد. وقتی دید ژ‌ـ‌ث دارم، گفت: «هه! ژ‌ـ‌ث از کجا گیر آوردی. یکی هم برای من گیر بیار!» گفتم:‌ «بابا مگه نقل و نباته که یکی هم برای تو گیر بیارم!» آن موقع خودش ام‌ـ‌یک داشت. آن روز که مرا با جیپ ۱۰۶ دید، یک خشاب دیگری گیر آورده و اسلحه‌ام را دو خشابه کرده بودم تا اگر خشابی تمام شد،‌ یک خشاب پر آماده داشته باشم. دو خشاب را کنار هم گذاشته و با چسب دورش را چسبانده بودم. محمد تا مرا در جیپ دید، با خوشحالی به طرفم آمد و گفت: خواهر امجدی، ببین من هم ژـ‌ث گیر آوردم! و اسلحه‌اش را نشانم داد. ناگهان نگاهش روی ژـ‌ث دوخشابه من ثابت ماند و گفت: چه کار کنم که از تو عقب نمانم!»
مریم امجدی در این کتاب، راوی خاطراتی است که در نوع خود کم‌نظیر است. وی که در ایام جنگ، وظیفة امدادرسانی به مجروحان جنگی در خرمشهر را بر عهده داشته است، دست به اسلحه می‌برد و در نبرد با دشمن شرکت می‌کند.
خانوادة وی هم در کنارش از فعالان جبهه و جنگ بوده‌اند؛ برادرش از رزمندگان دفاع مقدّس است و پدر ایشان، هنگام خدمت‌رسانی در سنگر پشت جبهه، به شهادت می‌رسد.

کتابخانه عمومی علامه طباطبایی اسفرورین, [20.08.17 15:48]
نام کتاب: تاریخ مستطاب آمریکا
نویسنده: محمدصادق کوشکی
ناشر: خیزش نو
تعداد صفحه: 239
تاریخ مستطاب آمریکا عنوان کتابی است به قلم محمدصادق کوشکی که با کاریکاتورهای مازیار بیژنی مزیّن شده و در نشر خیزش نو به چاپ رسیده است. این کتاب، داستان مصوری است که به زبان طنز و در سه فصل موضوعاتی نظیر تأسیس آمریکا و فضای داخلی آن، سیاست‌های آمریکا در عرصة بین‌المللی و سیاست‌های آمریکا در قبال ایران را با نگاه تاریخی روایت می‌کند.
کاریکاتورهای این کتاب حاصل ذوق و هنر مازیار بیژنی است. او ۱۰ سال مسئولیت ستون کاریکاتور روزنامة کیهان را به عهده داشته است و کاریکاتورهای ضد هولوکاستی او دارای شهرت و محبوبیت فراوانی است.
در تولید محتوای این اثر سعی شده همة اصول پژوهش رعایت شود. در این خصوص نویسنده از مشورت بزرگانی چون دکتر فؤاد ایزدی و دکتر عباس سلیمی‌نمین که از کارشناسان و پژوهشگران مطرح مطالعات آمریکا هستند نیز بهره برده است. همچنین در استفاده از منابع مکتوب تلاش دارد از منابع معتبر (ترجیحاً کتاب‌ها و مقالات مرجع) در موضوعات موردنظر استفاده شود. علاوه بر این، به منظور روایت بخش مربوط به موضوعات تاریخ تأسیس آمریکا، فضای داخلی آمریکا و سیاست‌های بین‌المللی آمریکا از منابع خارجی استفاده شده و همچنین در خصوص موضوع سیاست‌های آمریکا در قبال ایران، بیشتر از منابع منتشر شده توسط وابستگان رژیم پهلوی بهره برده است.
در بخشی از مقدمة کتاب می‌خوانیم: «هدف این کتاب، آموزش تاریخ نیست بلکه روایت آن است! به همین دلیل هرچه در این کتاب می‌خوانید «مستند» است! یعنی منابع و اسنادش موجود است و هیچ مطلبی بدون سند نیامده! اما راست و دروغش گردن ما نیست! گردن نویسندگان محترم مطالبی است که نشانی آن‌ها در انتهای هر مطلب آمده! آن‌هایی که حال و حوصلة تحقیق دارند به منابع مراجعه کنند و آن‌هایی که بی‌حال و حوصله‌اند به ما اعتماد کنند!»

کتابخانه عمومی علامه طباطبایی اسفرورین, [20.08.17 15:48]
نام کتاب: لالایی برای دختر مرده
نویسنده: حمیدرضا شاه‌آبادی
ناشر: افق
تعداد صفحه: 120
 «لالایی برای دختر مرده» عنوان رمانی تاریخی است که به شیوه‌ای تازه و از زبان چند راوی نقل می‌شود. اولین راوی «منِ»، شخصِ نویسنده است که در جای جای داستان حضور دارد و در همة‌ امور دخالت می‌کند. راویان دیگر مینا، زهره و میرزاجعفرخان منشی‌باشی هستند.
«ماجرای دختران قوچانی چه بود؟ وقتی زهره، یکی از دخترهای کلاس دوم دبیرستان آنچه را که می‌دید برای دیگران شرح داد، هیچ‌کس حرفش را باور نکرد. زهره این حرف را اولین‌بار به نزدیک‌ترین دوستش مینا گفت و بالأخره خبر در تمام شهرک پیچید. زهره می‌گفت دختری را می‌شناسد که موهای خاکستری دارد، دست‌هایش از آرنج به پایین سوخته و از همه مهم‌تر صد سال پیش مرده است.»
راویان هرکدام داستان خود را نقل می‌کنند، اما در نهایت، تمام این داستان‌ها به داستان اصلی که نویسنده آن را نقل می‌کند ارتباط دارند. رنج و سختی دختران در طول تاریخ؛ از فروش دختران قوچان گرفته تا شکنجه و روزگار سخت دختران امروز در بعضی از خانواده‌ها و نادیده گرفتن حقوق و قربانی شدن آن‌ها، در این کتاب، مورد توجّه است.
خواننده در سراسر داستان بارها در تاریخ سفر می‌کند و در اقیانوس زمان مدام بین گذشته و حال غوطه‌ور است. «لالایی برای دختر مرده» داستانی جذاب و پرکشش است که خواننده را با خود همراه می‌کند تا از سرنوشت دخترکان و داستان زندگی‌شان باخبر شود و با سؤالاتی که شخصیت‌های داستان مطرح می‌کنند به فکر فرو ‌رود. این داستان می‌تواند مقدمه‌ای برای ورود نوجوانان به دنیای آثار داستانی بزرگ‌سال باشد و پس از خواندن تا مدت‌ها از ذهن خواننده محو نمی‌شود.
 رمان «لالایی برای دختر مرده» افتخارات بسیاری در دنیای ادبیات کسب کرده است و از آن جمله می‌توان به لوح زرّین و دیپلم افتخار جشنوارة کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اثر ویژة شورای کتاب کودک و رمان برگزیدة جایزة شهید غنی‌پور اشاره کرد. این رمان در سال 2008 در فهرست کتاب‌های خواندنی کتابخانة مونیخ (کلاغ سفید) قرار گرفت.

/ 0 نظر / 32 بازدید