ایجاد انگیزه موضوعی مهم در مطالعه است

بسیاری از دانشمندان و روانشناسان معتقدند که اساس و زیربنای شخصیت انسان در سال های اول زندگی پایه گذاری می شود و آموخته های این دوران، تاثیر عمیقی بر آینده زندگی فرد دارد. بنابراین اگر مطالب خواندنی مفید و سازنده در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گیرد و آنها از همان سنین کودکی به مطالعه عادت کنند، راه و رسم زندگی را خواهند آموخت و تحت تاثیر داستان ها و کتاب های آموزنده، به رشد و تعالی خواهند رسید و در آینده نیز برای حل مشکلات خود از کتاب کمک خواهند گرفت. 

بهترین چیزی که جوانان باید یاد بگیرند سلسله کارهایی است که به هنگام بزرگسالی به آن نیازمند خواهند بود زیرا آدمی برای داشتن یک زندگی سعادتمند، نیازمند بینش و آگاهی است و آموخته های دوران جوانی، مقدمه ای برای زندگی فرد است. آنان راه زندگی سعادتمندانه فردا را امروز باید بیاموزند و در این مسیر، کتابخوانی چون چراغی فرا راه آنهاست. 

 از این نظر یکی از مهمترین پارامترهایی که سطح فرهنگ و توسعه یافتگی یک کشور را مشخص و معین می سازد میزان سرانه مطالعه و تیراژ کتاب درآن جامعه است. بی  شک فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی و پیشرفت عظیم فرهنگی و پیدایش کتابخانه های غنی و سازمان یافته، پیش شرط های بسیار مهم در فرآیند توسعه علمی، اقتصاد و صنعت و تکنولوژی بوده است.

 

فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی در بین ما ایرانی ها که خاستگاه تمدن های بزرگ بشری و گهواره دانشمندان نام آور و سخنوران بلندآوازه در طول تاریخ بوده ایم ، هم اکنون در سطح بالایی نیست.با توجه به آمارها ،سرانه مطالعه در کشور ما حتی از میانگین جهانی پایین تر است.

 

ما در مقایسه کشورهای پشرفته به طور حتم زمان کمتری را به مطالعه و خواندن صرف میکنیم علت هرچه که باشد ، کتاب ، کتابدار ، قیمت ،کیفیت ،تکنولوژی ، گسترش ارتباطات و فنون جدید و ... نقش خود انسان در این رابطه نباید نادیده گرفت. این احتمال هست که هدفها و انگیزه‌های ما برای مطالعه چندان قوی نیست؛ زیرا اگر انسان به ضرورت و فایدة یک امر آگاه شود، عوامل بیرونی، نمی‌تواند نقش چندان مؤثری در رفتار وی داشته باشد.همانگونه که مقام معظم رهبری درخصوص فرهنگ مطالعه و کتابخوانی ، بی میلی جوانان به مطالعه را ناشی از عدم اعتیاد به کتاب و کتابخوانی دانستند.

 

متاسفانه جوانان امروز به دلیل داشتن حس دانای کل بودن وعدم احساس نیاز به مطالعه رغبت کمتری به کتاب و کتاب خوانی دارند به همین دلیل مطالعه جزء اولویت های اول آنها نمیباشد .یکی از عوامل ترویج فرهنگ مطالعه در بین جوانان ایجاد انگیزه و احساس نیاز  به کتاب و کتابخوانی و ایجاد رفتار ی به نام مطالعه میان مخاطبان در جامعه می باشد. برای ایجاد احساس نیاز و انگیزه باید از مرحله آگاهی گذر کرد. مرحله آگاهی می تواند به کمک وسایل ارتباط جمعی، بروشورها و تابلوی اعلانات و جلسات معرفی و نقد و... برای مخاطبان ایجاد شود.

/ 3 نظر / 41 بازدید
وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me

مهدی

سلام اسفرورین قزوین؟

!!

سلام خسته نباشید از زحمات شما ممنونیم اما یک انتقاد داریم و آن کم بودن کتاب های بخش کودک است کم که نه خیلی خیلی کم ما خیلی پیش اومده که دیدیم کتابهای کودک زیادی به کتابخانه میاد اما نمیدانیم ثبت نمی کنید یا چه کارشان می کنید نمی دانیم می دانیم که بچه ها کتابها را می برند و پاره و پوره بر می گردانند اما خدایی واقعا اشکالی نداره بزارید پاره بشوند اول اینکه هزینه کتاب ها را دولت می دهد از جیب دولت است دوم اینکه بچه ها حق شان است که کتاب بخوانند ولو اینکه پاره هم بشود باید فرهنگ سازی کرد تا سالم برگردانند نه اینکه از جلو دست شان برداشت آرزوی موفقیت برایتان دارم